AB’den 5-11 yaş arası çocuklara Kovid aşısı yapılmasına onay

Avrupa İlaç Kurumu (EMA), AB’de 5-11 yaş arasındaki çocuklara BioNTech-Pfizer aşısının ilk dozunun yapılmasının önünü açtı. Avrupa Komisyonu’nun …

Avrupa İlaç Kurumu (EMA), AB’de 5-11 yaş arasındaki çocuklara BioNTech-Pfizer aşısının ilk dozunun yapılmasının önünü açtı. Avrupa Komisyonu’nun nihai onayı vermesinin ardından Kovid’e karşı aşılama programının çapı 5-11 yaş arasındaki çocukları da kapsayacak şekilde genişletilecek.

EMA açıklamasında, 5-11 yaş arası grup için özellikle ağır Kovid geçirme riskini artıran koşullarda aşının faydalarının risklerine çok daha ağır bastığı sonucuna varıldığı belirtildi.

Açıklamaya göre yetişkin dozunun üçte birini (10 mikrogram) alacak 5-11 yaş arası gruba da diğer gruplar gibi 3 hafta arayla 2 doz uygulanacak.

BioNTech-Pfizer’in Comirnaty adını verdiği çocuk aşısının ilk dozları 20 Aralık’tan itibaren AB çapında tedarik edilecek.

İki şirkete göre Comirnaty, 5-11 yaş arası çocuklar üzerinde yapılan klinik deneylerde koronavirüse karşı yüzde 90.7 etkinlik gösterdi.

EMA, mayısta, BioNTech-Pfizer aşısını 12-15 yaş grubu için onaylamıştı.

İsrail ve ABD’de 5 yaş ve üstü çocuklara, Çin’de 3 yaş üstü çocuklara Kovid aşısı yapılıyor. Türkiye’de 12 yaş üstündekiler aşı takvimine alınmış durumda.

Haberi Kaynağından oku: TR Sputnik

Not : Bu haber TR SPUTNİK internet sitesinden, Yeniistiklal.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi yeniistiklal@gmail.com adresimize gönderebilirsiniz.