Merkez Bankası’nın döviz rezervi eridi

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın net döviz rezervleri 19 Kasım itibarıyla 28,6 milyar dolardan 25,1 milyar dolara geriledi. Reuters …

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın net döviz rezervleri 19 Kasım itibarıyla 28,6 milyar dolardan 25,1 milyar dolara geriledi.

Reuters , Merkez Bankası verilerinden yararlanarak hazırladığı habere göre swap işlemlerinin de 47,56 milyar dolar seviyesinde olduğunu, net rezervlerden bunlar çıkartıldığında net rezervlerin eksi 19 milyar dolar civarına düştüğünü aktardı.
Ajans net rezervlerin Nisan ayında 10 milyar dolar sınırının altına düştükten sonra kademeli bir şekilde yükseldiğini hatırlattı.

128 MİLYAR DOLAR SATILDI

Reuters, Merkez Bankası’nın 2019-2020 yıllarında TL’nin değerini korumak için 128 milyar doları kamu bankaları üzerinden sattığını belirtti.

Bloomberg de dün yaptığı bir haberde Salı günü TL’nin büyük değer kaybının ardından devlet bankalarının Çarşamba günü döviz sattığını yazdı.

Bloomberg’e adını açıklamadan bilgi veren kaynaklar, kamu bankalarının sattığı dövizin eski dönemlere kıyasla daha düşük olduğunu söyledi.

Haberi Kaynağından oku: Karar

Not : Bu haber KARAR internet sitesinden, Yeniistiklal.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi [email protected] adresimize gönderebilirsiniz.