Plastik üretiminde döviz uyarısı: Durma noktasına gelebilir

Dolar karşısında TL’nin değer kaybetmesi gübre ve zirai ilaç ile demir-çelik sektörünü geçici olarak durdurmuştu. İthal girdi kullanan …

Dolar karşısında TL’nin değer kaybetmesi gübre ve zirai ilaç ile demir-çelik sektörünü geçici olarak durdurmuştu. İthal girdi kullanan sektörlerde döviz sıkıntısı devam ediyor.

Plastik Sanayicileri Federasyonu (PLASFED) döviz kurundaki hızlı yükseliş nedeniyle halihazırda hammadde fiyatları ve bulunurluğu konusunda sorunlar yaşayan üretici şirketlerin faaliyet koşullarını daha da zorlaştırdığını söyledi.
Karadeniz, kurdaki yükselişten dolayı sanayicinin nihai ürün için ücret tarifesi oluşturmakta zorlanacağını ve iç pazarda talebin azalacağını ifade ederek “Üretim sayesinde ayakta duran sanayimiz, bu hızlı yükselişler ve doğuracağı sonuçların önüne geçilmediği sürece üretim yapamaz hale gelme tehlikesi ile karşı karşıya kalacak” dedi.

Sektörün zorluklara rağmen üretime devam etmesi gerektiğini söyleyen Karadeniz, “Son dönemde döviz kurlarındaki hızlı yükselişlerden kaynaklı risk ve belirsizliklerin giderek artması, hammadde konusunda sıkıntı çeken sanayicimizi daha zorlu bir sürecin içine sürüklüyor” diye konuştu.

Haberi Kaynağından oku: Karar

Not : Bu haber KARAR internet sitesinden, Yeniistiklal.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi yeniistiklal@gmail.com adresimize gönderebilirsiniz.