Türkiye’nin en uzun soluklu arkeolojik kazı çalışması

Antalya’nın Aksu ilçesinin sınırlarında 5 bin yıllık Perge Antik Kenti bulunuyor. Anadolu’nun en düzenli Roma dönemi kentlerinden biri olarak …

Antalya’nın Aksu ilçesinin sınırlarında 5 bin yıllık Perge Antik Kenti bulunuyor. Anadolu’nun en düzenli Roma dönemi kentlerinden biri olarak bilinen antik kentin bir önemli özelliği daha bulunuyor.

Perge Antik Kenti 1946’da yılından beri arkeolojik kazılara ev sahipliği yapıyor. Antik kentte devam eden arkeolojik kazılar 75. yılını doldursa da devam edeceğine kesin gözüyle bakılıyor.

Klasik arkeoloji bilimi içinde en uzun soluklu Türk bilim insanları tarafından devam ettirilen kazı olduğunu söyleyen Perge Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Şebnem Sedef Çokay Kepçe, “Burada emeği geçen herkes için çok önemli Perge. Herkesin heyecanını paylaşma ve Perge’nin herkesin hatıralarında güzel bir anı bırakmasını istiyoruz” dedi.

Kepçe, “Perge’de kazı çalışmaları daha birkaç jenerasyon daha devam eder. Yukardaki tepeye Akropolis’e çıkacak olursanız, şayet çok az bir kısmının kazılmış olduğunu göreceksiniz.

Büyük bir Roma kenti, dolayısıyla daha birkaç jenerasyon burada kazı çalışmaları devam edecektir” şeklinde konuştu.

Haberi Kaynağından oku: Karar

Not : Bu haber KARAR internet sitesinden, Yeniistiklal.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi yeniistiklal@gmail.com adresimize gönderebilirsiniz.