Kimliklerde yeni dönem

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu e-imzaların kimlik kartına yüklenmesine 1 ay içinde başlayacağını dile getirdi. Süleyman Soylu yaptığı açıklamada …

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu e-imzaların kimlik kartına yüklenmesine 1 ay içinde başlayacağını dile getirdi. Süleyman Soylu yaptığı açıklamada “e-İmza ile de vatandaşlarımıza yepyeni bir kolaylık sunacağız” dedi. E-imza, çipli kimlik kartlarına yüklendiği zaman bürokrasi de azalacak. Bu düzenlemeyle e-mühür uygulamasına geçilecek.

E-devlet’te elektronik imza ile dava takibi yapılırken sicil işlemleri de yapılacak. Vergi borçları sorgulanabilirken gümrük işleri de takip edilebilecek. Altyapısını Tübitak’ın hazırladığı uygulamadan özel şirketlerde yararlanırken, kimlik kartları kaybolduğu zaman e-imza da geçerliliğini yitirmiş olacak. Yeni kimlik kartı çıkarıldıktan sonra elektronik imza sisteme yeniden tanımlanacak.

E-İMZA NEDİR?

Elektronik imza (e-imza) ıslak imza ile aynı amaçta kullanılmaktadır. Islak imzadan tek farkı ise elektronik ortamda oluşturulmasıdır.

Haberi Kaynağından oku: Oda TV

Not : Bu haber ODATV internet sitesinden, Yeniistiklal.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi [email protected] adresimize gönderebilirsiniz.