zevosis
zevosis

MİT’e gönderilen ihbar mektubunda karar

Hakkında “casusluk” iddiasıyla dava açılan A.Y’ye verilen 18 yıl hapis cezası Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onandı. Dava MİT görevlilerinin terör suçlarıyla ilgili yargılamasıyla yetkilendirilmiş Ankara Ağır Ceza Mahkemesinde görülmüştü.

“Casusluktan” ve FETÖ mahrem yapılanmasında faaliyet gösterdiği için ceza alan A.Y., kim…

Bunun için önce MİT’e ihbar mektubu yazarak DVD’ler gönderen Mert Akın kod isimli kişiye bakalım.

Tarih 19 Nisan 2010.

Mert Akın, MİT’e ihbar mektubu gönderdi. Kargoya verilen mektubun yanında 3 DVD vardı. İhbarcı mektubunda şu cümleleri kurdu: “Deniz Teğmen Ülkü Öztürk’e ait bilgisayarların hard diskinden elde ettiğim bilgi ve belgelerin bir kopyasını 3 DVD halinde kurumunuza gönderiyorum. Bu DVD’ler içerisinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı merkezli Ergenekon yapılanmasına ait detaylı bilgiler mevcuttur…”

İhbar üzerine MİT Müsteşarlığı mektubu ve ekindeki DVD’leri, 10 Haziran 2010’da Genelkurmay Başkanlığı’na gönderdi.

DVD’lerin içinde ne mi vardı: Bin 426 albay, üsteğmen, teğmen ve astsubayın isimleri…

Bu subayların TSK içerisinde Ergenekon benzeri “illegal” yapılanmaya benzediği öne sürüldü.

Tarih 14 Haziran 2010.

Genelkurmay Başkanlığı, MİT’ten gelen ihbar mektubunu ve 3 DVD’yi, Kara, Deniz, Hava Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanlığı’na gönderdi. Bin 426 genç subayla ilgili iddiaların doğru olup olmadığının araştırılması istendi.

Tam iki yıl sonra 3 Mayıs 2012’de, Genelkurmay Askeri Savcılığı’na, ihbarların araştırması için soruşturma emri verdi.

Sonra…

Genelkurmay Askeri Savcılığı kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verirken yapılan incelemede mektup üzerinde iki adet parmak izi bulunduğunu ve bu izlerin veri tabanında eşleşmediği belirtildi.

Bu dosya 15 Temmuz’a kadar kapalı kaldı. FETÖ’nün darbe girişiminden sonra ise dosya yeniden raftan indirildi.

Sonuç mu: O ‘parmak izi’ bulundu. İhbar mektubunu gönderen kişi Mert Akın kod isimli A.Y., olduğu ortaya çıktı.

A.Y., hakkında “casusluk” ve FETÖ mahrem yapılanmasında faaliyet gösterdiği için cezası Bölge Adliye Mahkemesi tarafından onanan kişi…

Dosya şimdi Yargıtay önünde… Bakalım Yargıtay kararı ne olacak…

Can Özçelik

Haberi Kaynağından oku: Oda TV

Not : Bu haber ODATV internet sitesinden, Yeniistiklal.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi yeniistiklal@gmail.com adresimize gönderebilirsiniz.

yorum Yap

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku