75 yıllık firma iflas etti

İtalyan havayolu firması Alitalia son uçuşuyla faaliyetlerini noktaladı. Son sefer Sardinya adasındaki Cagliari kentinden başkent Roma’ya yapıldı …

İtalyan havayolu firması Alitalia son uçuşuyla faaliyetlerini noktaladı. Son sefer Sardinya adasındaki Cagliari kentinden başkent Roma’ya yapıldı.

İçinde 180 yolcu bulunan Airbus 320 tipi uçağın, Roma Fiumicino Havaalanı’na gece yerel saatle 23.22’de inmesiyle, havayolu taşımacılığında bir devir sona ermiş oldu.

16 Eylül 1946’da kurulan ve 1960’lara gelindiğinde Avrupa’nın önde gelen havayolu firmalarından biri olan Alitalia, özelikle son 30 yıllık dönemde girdiği mali krizlerinden kurtulamayarak sürekli geriledi. Koronavirüs pandemisi sonrası ise şirket iflas etti.

THY İKİNCİ OLDU

Türkiye’nin bayrak taşıyıcısı Türk Hava Yolları ise sadece 4-10 Ekim arasında günlük yaptığı bin 185 seferle Avrupa’nın en çok taşımacılık yapan ikinci şirketi olmuştu.

Haberi Kaynağından oku: Oda TV

Not : Bu haber ODATV internet sitesinden, Yeniistiklal.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi [email protected] adresimize gönderebilirsiniz.

Etiketler