Epilepsi Nedir

0

Toplum içerisinde epilepsi hastalığı sara  hastalığı şeklinde de bilinen nöbetler halinde gerçekleşen nörolojik seyirli bir hastalıktır. Kişinin beyin hücrelerinde meydana gelen anormal şekilde elektrik aktivitesinden kaynaklanan epilepsi hastalığı kişideki beyin aktivitesinin geçici şekilde hasar görmesine sebep olur kısa halde oluşan nöbetler ile karakterize şeklindeki epilepsi hastalığının dünyada görülme olasılığı yaklaşık olarak %1 dir.

Rahatsızlıklar içinde en çok görülen epilepsi hastalığı 4. sıradadır ve hemen her yaş kesiminde meydana gelebilme olasılığı da vardır. Fazlalıkla gelişigüzel şeklinde kısa süreli nöbetler halinde gerçekleşen epilepsi hastalığı çok farklı sebeplere bağlı olarak gerçekleşir ve Bu hastalık tekrarlayıcı şekilde devam eder nörolojik bir problem olan epilepsi hastalığı beyinde yer alan bir nöron grubunda meydana gelen anormal şekilde elektrik aktivitesi tabanlı olarak meydana .

Beyindeki elektriksel aktivitenin hasar görmesiyle birlikte oluşan ve nöbet sırasında kişinin beyin fonksiyonlarında ise geçici süreli bir aksaklık meydana gelir epilepsi nöbetlerinin çok farklı türleri vardır Fakat çok sık şekilde beynin bir kısmı ile sınırlı kalan nöbetler ve beyinde meydana gelen ve yaygın olarak başlayan nöbetler olmak üzere iki farklı grupta incelenir epilepsi nöbeti esnasında bazen oluşan epilepsi belirtileri silik halde olsa da genel olarak beyin fonksiyonlarının hasar görmesine bağlı şekilde kişi vücut hareketlerini kontrol edemez.

Kişide meydana gelen epilepsi nöbetleri genel olarak kişinin bünyesine bağlı şekilde ve hastalığın ilerleme seviyesine bağlı şekilde 30 saniye ile 2 dakika aralığında sürmektedir Fakat 5 dakikaya kadar varan nöbetlerde rastlanmaktadır. 5 dakika kadar süren epilepsi nöbetleri durumunda kişinin acil tıbbi müdahaleye ihtiyaç duyar.

Kişiden kişiye çeşitlilik gösterebilen epilepsi nöbetleri çoğunluk olarak kişinin vücut hareketlerini kontrol edememesi, baygınlık yaşama, vücutta kontrol edilemeyen , bilinç kaybı, idrar kaçırma, kokulara karşı hassasiyet duyma ve nöbet esnasında bitkinlik ve şaşkınlık görülür. Epilepsi hastalığı beynin tutulum bölgelerine göre gruplara ayrılır bazı kişilerde birden çok epilepsi şeklide meydana gelebilir çok fazla rastlanan epilepsi türleri şu şekilde gruplandırılabilir;

-Absans Nöbetler; absans nöbetlere daha çok çocukluk yaşlarında rastlanabilmektedir. Absans nöbette kişi daha çok bir noktaya bakıyormuş hissi uyandırır. Absans nöbet geçiren bir çocukta konuşma aniden kesilir ve aynı şekilde uzun süreli hareketsizlik başlar. Sorulan sorulara ve konuşulan şeylere tepki oluşturmazlar yetişkinlerde meydana gelen absans nöbet esnasında ise kişi anlamsız şekilde kelimeler ve tekrarlayıcı şekilde hareketler sergiler. Bu tür nöbet esnasında nöbet süresi kısıtlıdır ve nöbet geçiren kişi tekrardan kendine geldiği zaman olanları hatırlamaz.

-Basit Parsiyel Nöbetler; üç farklı durumda gerçekleşen bu nöbet şeklinde ise kişinin bilinci açık halde devam eder. Kişi nöbet esnasında farklı ve tuhaf duygular içine girebilir ve geçici şekilde ağrılar hissedebilir ve uyuşukluk meydana gelebilir.

-kompleks parsiyel nöbetler; nöbet sonrası kişinin hatırlayamadığı bu nöbet türünde ise kişi nöbet geçirirken yere düşme olayı yaşanmaz bununla birlikte fiziksel şekilde yutkunma hareketleri çiğneme hareketleri yapabilir Ayrıca kişi etrafta anlamsız şekilde dolaşarak kıyafetleri ile uğraşabilir.

-Jeneralize nöbetler; epilepsi nöbetçi dendiğinde akla ilk gelen nöbet şeklidir kişi öncelikle donmuş gibi bir görünüme sahip olur ve ardından sendeleyerek yere düşer vücuttaki bütün kaslar kişinin kontrolü haricinde hareket etmeye başlar ve kişinin bilinci nöbet boyunca kapalı seyreder kişi nöbet ardından hiçbir şey hatırlamaz.

Epilepsi Nasıl Anlaşılır

Belirtildiği şekilde epilepsi hastalığının türleri olsa da epilepsi nasıl anlaşılır sorusunun yanıtı ise şu şekildedir;

-Kişi de bilinç kaybı meydana gelmesi ve aynı zamanda olup biteni hiçbir şekilde kontrol altına alamaması ve nöbetten sonra hatırlayamaması.

-Nöbet geçiren kişinin nöbet esnasında bütün kasları kişinin kontrole dışında istemsizce kasılıp gevşeyebilir.

-kişi nöbet esnasında başını ya da gözlerini sağa veya sola doğru çevirebilir.

-nöbet esnasında kişi istemsizce kas kontrolünden dolayı idrar kaçırabilir.

-nöbet bittikten sonra kişi yorgun ve şaşkın bir haldedir.

Sık sık meydana gelen epilepsinin belirtileri ne ek olarak meydana gelen nöbet türlerine göre de farklı belirtiler de oluşturabilir bu belirtilerin ise bir kısmı şu şekildedir;

-Kişide istemsizce kız hareketlerinin oluşması.

-Kişi de sık sık aynı hareketleri tekrarlama olayı

– bir şekilde yere düşmek

-Kişide garip konuş konuşmalar ve davranışlar sergilemek .

-Tat kaybı ve o koku kaybı ve görme bozukluğu meydana gelmesi

-Kısa süreli şekilde tek bir yere odaklanma veya dalma hissi.

-Susmuş olduğu cisimleri aniden yere düşürmek

– olaylara ve hareketlere karşı tepkisizce durmak

-Konuşurken anlaşılması zor olan kelimeler söylemek

-Kişiye yöneltilmiş olan soruları cevapsız şekilde bırakmak

Bazı insanlar epilepsi meydana gelmeden önce bunu hissedebilir. Bu belirtiler beyinde anormal elektriklenmenin meydana gelmesine göre de farklı şekilde belirtiler ortaya çıkartabilir. Epilepsi nöbetçi meydana gelmeden önceki belirtiler ise şu şekildedir;

-kişinin vücudunun bazı kısımlarında uyuşma hissi oluşur.

-kişinin görüş alanında bulanıklık ve işitme sorunu yaşayabilir

-fişi nöbet geçirmeden önce burnuna kötü kokular gelebilir yani öyle hissedebilir.

-kişinin midesine bir baskı uygulanıyormuş hissi ve bulantı hissi oluşur.

-kişi aniden korkabilir.

Epilepsi Hastaları Ne Kadar Yaşar?

Epilepsi hastası olan insanların çoğu hastalık için üretilmiş olan anti epileptik denilen bir ilaç kullanırlar. Bu ilaçların asıl amacı nöbetleri durdurmaktır. Bu sebeple verilen ilaçların düzenli şekilde ve saatlerine uygun olarak kullanılması gerekir. Epilepsi için kullanılan ilaç tedavisi genel olarak hastaların hepsinde cevap verse de istisna olarak kimi hastalarda eklenen etkiye sağlamamaktadır.

Epilepsi hastalığının diğer tedavi şekli ise doktorun uygulayacağı ketojenik diyettir. Belirttiğimiz bazı türlerde ki epilepsilerde hem etkili olan Bu ketojenik diyet türü yağdan çok fazla tüketilmesi prensibine dayanmaktadır.

Epilepsinin bilinmeyen ve aniden gelen nöbetleri insanların hayatı üzerindeki etkileri büyük bir çoğunlukla bunaltıcı hale bürünebilir. Birlikte stres yönetimini artırmak ve alkol tüketiminden uzak durmak epilepsi kontrol altına almakta büyük bir sorumluluk taşır. İlaçları doktorun yönlendirdiği şekilde almak, uyku düzenini yeteri kadar onarmak, fiziksel açıdan sağlıklı olmanıza ve depresyon riskinin azaltılması durumunda da etkili olan egzersizi hayatımızda bir yere sokmak, aşırı alkol tüketiminden ve nikotin kullanımından kaçınmak epilepsi nöbetlerini azaltabilecek faktörlerdendir. Bunlara bağlı kalarak epilepsi hastaları ne kadar yaşar sorusuna şöyle bir yanıt oluşmaktadır;

Epilepsi hastalarının hastalığa bağlı şekilde herhangi bir ölüm riskleri bulunmamaktadır epilepsi hastası olan insanların eğer başka bir hastalığı bulunmuyorsa diğer normal insanlar gibi yaşar epilepsi hastalığı yüzünden herhangi bir erken ölüm söz konusu değildir. Onunla birlikte epilepsi hastalarının omega 3 ve omega 9 gibi sağlıklı yağlar tüketmesi de şiddetle önerilmektedir. Kan şekerinin düşmesi epilepsi atağının artıracağından dolayı epilepsi hastalarının kesinlikle gün içerisinde öğün atlamamaları önerilmektedir. Buna ek olarak greyfurt ve nar gibi meyveler epilepsi tedavileri için kullanılan ilaçlar ile etkileşime girebilme özelliği taşıdıkları için geçirilecek olan nöbet üzerinde olumsuz etkiler ortaya çıkarabilmektedir.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku