Gül Hastalığı Nedir ?

0

Gül hastalığı cilt üzerinde meydana gelen iltihaplı haldeki kızarıklıklar sivilce benzeri yapılar yüzeysel olarak damar genişlemeleri halinde meydana gelen daha çok yüzde burun bölgesi’nde görülen olan bir hastalık çeşididir. Fakat bu durum gül hastalığı diğer bir adı ile rozase hastalığının yalnızca yüz ve çevresinde meydana geldiği anlamını maalesef taşımamaktadır.

Gül hastalığı yani tıp tabiri ile  rozasea hastalığı vücudun diğer alanlarında da görülme ihtimali maalesef ki vardır. Gül hastalığı vücuttaki damarların genişlemesi şeklinde görülürse bu elite mato telenjiektazik gül hastalığı akne benzeri şeklinde meydana gelen Gül hastalığına ise fulminans bir diğer şekliyle yani kızarıklık ve ödem halinde olan gül hastalığı ise ödematöz ismi ile adlandırılır.

Toplumun her yaş kesiminde Bu hastalığı görülme ihtimali vardır fakat 30’lu yaşlarda görülme riski diğer yaş kesimlerinde görülme riskinden daha fazladır. Gül hastalığı kadınların yüzde on kesiminde görülebilme ihtimali vardır erkeklerde ise bu hastalığın oranı kadınların kine göre çok daha azdır. Fakat hastalığı geçirme ve atlatma sürecinde erkekler kadınlara oran ile hastalığa daha az yakalansa da kadınlara göre hastalığı daha ağır atlatmaktadırlar.

Halk arasında sivilce ve akne gibi önemsenmeyen ve zarar geleceğinden şüphe duyulmayan gül hastalığı sivilce ve benzeri iltihaplı kabarcıklar a göre daha ağrılı ve ciddiye alınmadığı takdirde zaman zaman ağrının  artması da olasıdır.  Gül hastalığının sebebi ve kesin olarak tıbbi bir tedavi şekli hala maalesef ki bulunamamıştır. Hastalık vücudumuzun özellikle burun ve çevresinin aşırı şekilde duyarlı olması nedeni ile kendini ortaya çıkartır.

Çok sıcak ya da çok soğuk güneşten gelen ışınlar aileden gelmiş olan genetik faktörler alkol kullanımı veya aşırı şekilde kafein tüketimi sindirim sistemindeki rahatsızlıklar iş hayatından ya da gündelik hayattan meydana gelen sinir ve stresin yan yana gelmesinden kaynaklı gül hastalığı meydana gelebilmektedir. Gül hastalığı belirtilerinin ortaya çıkmasından sonra çeşitli nemlendirici kremler etkili koruyucular ile oluşan kızarıklıklar giderilmeye çalışılır hastalığın ilk basamağında bu uygulanan faktörler işe yaramış olsa da ilerleyen dönemlerde hem Gül hastalığından dolayı meydana gelen kızarıklıklar kalıcı hale gelmeye başlar. Hastalığın başlangıcında yararlanılan kremler koruyucular işlevsiz hale gelmeye başlar.

Onunla beraber hassasiyet oluşumu ve yanma hissi etkisini de hızla artmaya başlar. Zaman geçtikçe gül hastalığı vücut üzerine yayılmayan iltihaplı şekilde kabartılar oluşmaya burun ve çevresi bununla birlikte alın sararmaları meydana gelir. Bu oluşan kabartılar saç diplerinde de görülebilmektedir. Burunda genişleme veya şişme meydana gelebilir ve ağrıların artması maalesef ki kaçınılmaz duruma gelir. Gül hastalığının hafif olarak ki seyrinde vücut üzerindeki deride kuruluk hissi ve dökülmeler meydana gelirken hastalığın ileriki ağır seyrinde vücutta meydana gelen kolesterol dengesinde bozukluklar ve karaciğer aksaklıkları meydana gelebilir.

Gül Hastalığı Nasıl Geçer ?

Gül hastalığı cilt akarları çeşitli mantarlar yaşanılacak psikolojik durumlar veya cilt altında yer alan bağ dokusunun Hasan görmesin den kaynaklı oluşabilmektedir. Bunun dışındaki bazı sebeplere bağlı olarak da gül hastalığı meydana gelebilir.

-sıcak içecekler tüketmek

-baharatlı yiyecekler tüketmek

-aşırı alkol tüketimi

-aşırı sıcaklık

-güneşin zararlı ışığına maruz kalma veya rüzgar

-stres problemleri

-tarihi geçmiş veya ucuz kalitede makyaj malzemeleri

Gül hastalığı nasıl  geçer Sorusu Gül hastalığına yakalanmış olan kişiler tarafından çokça araştırılmak ta ve merak edilmekte. Gül hastalığının kanıtlanmış şekilde kesin bir tedavisi bulunmamakla beraber en etkili yol Gül hastalığını tetikleyen bilecek veya ortaya çıkartabilecek etkenlerden uzak durmaktır hastalığın oluştuğu alanın hijyenik olmasını sağlamak alkol tüketiminden uzak kalmak cildi besleyici kremler ve yiyecekler tüketmek ciltte oluşacak kabarcıkların Ağrı durumunu ve hassasiyet oranını azaltmaktadır. Gül hastalığı ilerleyiş şekline ve boyutuna bağlı kalarak haftalar sürebilir. Gül hastalığına ortaya çıkartan sorunların ortadan kalkmış olması ile birlikte hastalığın iyileşme süreci zamanla hızlanır ve bu hızlanma ile 4 ila 6 hafta arasında hastalığın ortaya çıkarmış olduğu etkiler vücut üzerinde gözle görülür şekilde yok olma sürecine girer.

Gül Hastalığı Tedavisi

Gül hastalığı belirtileri vücut üzerinde ortaya çıkmaya başladıktan sonra düzenli olarak güneş koruyucu kullanmanın önemi hastalık üzerinde  büyük bir etkiye sahip olacaktır. Gül hastalığı tedavisinde güneş kremi kullanmanın önemi oldukça fazladır. Ayrıca gül hastalığının vücut üzerindeki çeşitli ataklarını tetikleyen faktörleri tespit ederek bu faktörlerden uzak durmak tedavinin en önemli parçalarından biridir. Hastalar tahriş eden vücut ürünlerinden ve alkol içerikli cilt tonikleri nden uzak durmalıdır. Metronidazol içerikli kremler de gül hastalığı için faydalı bir ilaç niteliği taşır. Onunla birlikte kortizonlu krem kullanımından ise özellikle uzak durulmalıdır.  Hastalık  sürecinde ilerleyen basamaklarda hastalığın ortaya çıkarmış olduğu ağrılara ve vücut üzerindeki iltihaplanmanın fazla olmasına neden olan Gül hastalığında ağrı kesici haplar veya ağız yolu ile kullanılan antibiyotikler uzman kontrolünde alınabilir.

Gül hastalığının ortaya çıkarmış olduğu etkilerin zamanla azalması ile birlikte ağız yolu ile kullanılan antibiyotik tedavi sürecine son verilirken krem tedavi sürecine hala devam edilir. Hamile kadınlarda antibiyotik tedavisi kesinlikle kullanılmamalı ve önerilmemelidir. Düşük problemlerine sebep olacağı gibi Daha sonrasında sakat doğumlara da maalesef ki yol açabilmektedir. Alerji durumunun meydana gelmesi ile birlikte kan tahlilleri yapılabilir bununla birlikte alerji testleri uygulanabilir ve hastanın kan değerleri belirli bir denge halinde tutularak hastalığın ortaya çıkmasına ve ilerlemesine mani olunabilir.

Henüz yaygın şekilde kullanılmamak ile birlikte son basamaklarda yararlanılabilecek cerrahi yöntemler de vardır. 13-cis-retinoic acid ismi verilen bu tedavi şekli ise tıpta çok fazla önerilmemektedir ve uygulanmamaktadır önerilmeme sinin ilk sebepleri tedavinin sonradan ortaya çıkardı yan etkilerinin kişi üzerinde oldukça çok ve tehlikeli Hayati sonuçlar doğurmasıdır. Gül hastalığı toplum içerisinde önemsenmeyen bir hastalık da olsa çok ciddi sonuçlara sebebiyet veren bir hastalık çeşididir. Bu sebeple kişi üzerinde gül hastalığı belirtilerinin meydana gelmesi ile birlikte en yakın sağlık kuruluşlarına ulaşarak ve sağlık kuruluşundaki alanında uzman bir doktora danışarak sağlığınız açısından çok önemli bir adım atmış olursunuz eğer ki hamilelik döneminde iseniz meydana gelmiş olan bu hastalığın tedavisini kesinlikle geçiştirme meli aksine daha çok önemsemeli bebek ve anne sağlığı açısından bir an önce tedaviye başlanmalıdır.

 

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezleri kullanır. Bununla iyi olduğunuzu varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul etmek Mesajları Oku