Una ve buğdaya gelen zamlardan etkilenen fırıncılar ekmeğe gelen zamlarla ilgili konuştu

YÜZDE 85 ARTTI Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası’na göre ise, “döviz kurlarında yaşanan artışlar, buğday rekoltesinin düşüklüğü, bazı kişi ve …

YÜZDE 85 ARTTI

Ekmek Sanayii İşverenler Sendikası’na göre ise, “döviz kurlarında yaşanan artışlar, buğday rekoltesinin düşüklüğü, bazı kişi ve kurumların buğday stoklamaları gibi nedenlerle” Nisan ve Kasım aylarında un fiyatları yüzde 85 arttı.

Cumhuriyet TV mikrofonuna konuşan fırıncılar ve ekmek üreticileri un fiyatlarının çok fazla yükseldiğini, geçen yıl 50 kilo una 120 lira öderken, bu ay 350 lira ödediklerini belirtiyorlar.

”İNSANLAR KAMYONLARIN ARKASINDA EKMEK SATIYOR”

Gelen zamların normal olmadığını belirten bir ekmek üreticisi, ”Hiçbir çıkış yolu yok, fırıncılar çok zor durumda. Un fiyatları bayağı yükseldi. 3 katına çıktı. Geçen yıl 50 kilo unu 120 liraya alıyorduk, şu an 350 liraya alıyoruz. Hiçbir çıkış yolu yok, fırıncılar çok zor durumda. Bunu kim bu duruma sokuyorsa, bu millete bu yanlışlığı yapıyorsa vatan hainidir. İnsanlar kamyonların arkasında ekmek satmaya başladılar sokaklarda. Yakın zamanda değişmeyi tahmin etmek mümkün değil, ben böyle bir şey düşünmüyorum. Sokaklar karışır, birilerinin dur demesi lazım.” ifadelerini kullandı.

Una gelen zamlara isyan eden fırıncı, insanların kamyon arkalarında sokaklarda ekmek satmaya başladığını ve zamlar böyle giderse sokakların karışacağını belirtti.

Haberi Kaynağından oku: Cumhuriyet

Not : Bu haber CUMHURİYET internet sitesinden, Yeniistiklal.com editörlerinin hiçbir editoryal müdahalesi olmadan otomatik olarak geldiği şekliyle alınmıştır. Bu haberlerin hukuki muhatabı haber kaynaklarıdır. Haberlerle ilgili her tür şikayetinizi yeniistiklal@gmail.com adresimize gönderebilirsiniz.